Widzisz te objawy? Nie lekceważ ich!

Żyjemy w ciągłym stresie, biegu, jemy byle jak i byle co. To nigdy nie pozostaje bez odpowiedzi Twojego organizmu, która prędzej czy później nadejdzie. Wiele chorób jest efektem genetyki, jednak przed większością, szczególnie tych cywilizacyjnych jak: nadciśnienie, zawał serca, udar mózgu możesz się uchronić regularnie badając, obserwując swój organizm i stosując kilka podstawowych zasad w codziennym życiu.

Co robić, aby cieszyć się zdrowiem?

Nie na wszystko mamy wpływ, ale na zdecydowaną większość aspektów naszego życia mamy. Zmieniając nasze codzienne nawyki jesteśmy w stanie ustrzec się przed wieloma chorobami takimi jak otyłość, czy śmiercionośny udar mózgu. Wystarczy, że zadbamy o regularny ruch, zdrową dietę i nasze zdrowie psychiczne unikając stresujących sytuacji, a także zrezygnujemy z niezdrowych używek takich jak palenie papierosów i alkohol.

Regularna aktywność fizyczna wspomaga walkę ze stresem, zachowuje układ krwionośny i serce w dobrej kondycji, a także reguluje ciśnienie krwi. Zdrowa dieta bogata w warzywa i zdrowe tłuszcze pozwoli zachować Twoje naczynia w idealnym stanie, a do mózgu i innych organów będą dostarczane składniki odżywcze w odpowiedniej ilości.

Niepokojące objawy – nie lekceważ ich

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko udaru mózgu. W Polsce każdego dnia, średnio co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu, co stanowi blisko 80 tysięcy nowych przypadków każdego roku. Jest to więc zjawisko bardzo powszechne i bardzo niebezpieczne. Chory z objawami udarowymi musi w trybie pilnym trafić do szpitala. Z każdą minutą jego rokowania i szanse na odzyskanie sprawności maleją, dlatego tak ważne jest niebagatelizowanie symptomów i udzielenie choremu pomocy.

Do najbardziej charakterystycznych objawów udaru mózgu należą:

  • niewyraźne mówienie przypominające bełkotanie
  • problem ze sformułowaniem zdań i zebraniem myśli
  • połowiczny niedowład ciała obejmujący kończyny
  • problem z utrzymaniem równowagi, utrata świadomości
  • silny ból głowy

Nawet jeśli objawy ustąpią po chwili, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie udarowe.