Najpiękniejsze szlaki piesze w Irlandii

Wiecznie zielona, pełna zapierających dech w piersiach krajobrazów i bez tłumów turystów z całego świata – tak w kilku słowach można opisać Irlandię. To jeden z najbardziej niedocenianych kierunków, który zdecydowanie warto odwiedzić. Tanie linie lotnicze często mają w swojej ofercie przeloty w atrakcyjnych cenach, dlatego dobrze zaplanowany wyjazd do Irlandii może być budżetowym pomysłem na wakacje lub nawet krótki weekendowy wypad. Poznaj najpiękniejsze szlaki turystyczne w Irlandii i sprawdź, czy to kierunek dla Ciebie!

Dlaczego warto odwiedzić Irlandię?

W Polsce Irlandia może być kojarzona przede wszystkim jako miejsce, do którego można wyemigrować i dorobić w obcej walucie. Wiele osób wybiera na urlop kierunki bliżej Basenu Morza Śródziemnego, ponieważ gwarantują lepszą i pewniejszą pogodę. Jednak warto zapoznać się z tym, co Irlandia ma do zaoferowania, ponieważ to z pewnością jeden z piękniejszych kierunków wakacyjnych. Czyste i rześkie powietrze tego kraju stwarza idealne warunki do trekkingu i wycieczek rowerowych – tych aktywności z pewnością będziesz chciał spróbować odwiedzając tę zieloną wyspę.

Jednak warto zaznaczyć, że Irlandia to kierunek dla osób, które wolą aktywnie spędzać wakacje. Wędrówka po Glendalough, całodniowe zwiedzane Dublina, czy wycieczka rowerowa po jednej z tras w Lough Tay – to tylko niektóre z aktywności, których warto się podjąć będąc w Irlandii. Jeśli masz do dyspozycji jedynie weekend, warto postawić na południowo-zachodnią stronę wyspy. To według wielu podróżników najbardziej urokliwy obszar, w którym z pewnością nie będziesz się nudzić. W tej części Irlandii znajdują się trzy hrabstwa – Cork, Kerry oraz Limerick i w każdym z nich znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych. W trakcie takiego wyjazdu najlepiej wypożyczyć auto, które daje wiele swobody i znacząco ułatwia poruszanie się po wyspie.

Poznaj najpiękniejsze szlaki turystyczne w Irlandii!

Będąc w Irlandii zdecydowanie warto wybrać się na jedną z pieszych tras. Widoki podczas wędrówki będą niezapomniane, dlatego, nawet jeśli nie jesteś zapalonym wspinaczem, możesz wybrać łatwy szlak, który również dostarczy Ci zapierających dech w piersiach krajobrazów. Sprawdź, która z najpopularniejszych tras turystycznych będzie najlepszym wyborem dla Ciebie!

Wędrówka po Glendalough

Glendalough to dolina położona w górach Wicklow. Stanowi doskonałą bazę wypadową na różne szlaki znajdujące się na tym obszarze. Jedną z najbardziej polecanych tras jest wędrówka wokół jeziora Glendalough, gdzie przy okazji przechodzi się przez opuszczoną i zabytkową wioskę Miners Village. Cała pętla dookoła tego zbiornika wodnego ma długość około 10 km, co zajmuje średnio 2-4 godziny w zależności od aktualnych warunków pogodowych oraz poziomu sprawności turystów. Warto wiedzieć, że pogoda na całej trasie może być bardzo różna – przygotuj się na to, że przez część trasy trafisz na słońce, a po kilku kilometrach spotka Cię potężna wichura i deszcz. Dlatego decydując się na wędrówkę po Glendalough, musisz spakować do plecaka czapkę, rękawiczki oraz sprawdzoną kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową.

Najwyższy punkt Irlandii – Carrauntoohil

Carrauntoohill to najwyżej położony szczyt w Irlandii, który znajduje się w górach Macgillycuddy’s Reeks. Na ten charakterystyczny punkt na wyspie prowadzi niewiele szlaków. Najbardziej znanym i najczęściej wybieranym jest ten prowadzący przez Devil’s Ladder (Diabelską Drabinę). Należy zaznaczyć, że ta trasa przeznaczona jest tylko dla doświadczonych osób i początkujący zdecydowanie nie powinni decydować się na zdobycie Carrauntoohill. Wszystko dlatego, że ścieżka jest słabo oznaczona i na każdym etapie warto korzystać z mapy. Początek trasy może wydawać się stosunkowo prosty i przyjazny, ponieważ rozpoczyna się od płaskiego odcinka. Dopiero po kilku kilometrach szlak przechodzi w kamienistą i stromą drogę, która wymaga od piechura wysokich umiejętności.

Niezapomniany szlak – Coomloughra Horseshoe

Według wielu podróżników szlak Coomloughra Horseshoe uznawany jest za najpiękniejszą trasę w całej Irlandii. Aby zobaczyć bajeczne widoki rozciągające się z najwyższych szczytów zielonej wyspy, należy przygotować się na niemały wysiłek. Cała trasa obejmuje bowiem aż 12 km i w jej trakcie pokonuje się przewyższenia o sumie prawie tysiąca metrów. Dlaczego jest to wymagający szlak? Przede wszystkim dlatego, że trudno znaleźć w nim wyznaczone odgórnie trasy. W tym paśmie górskim porusza się przede wszystkim po wydeptanych ścieżkach. Dodatkowa trudność polega na tym, że te rzucające się w oczy trasy mogą doprowadzić Cię do zupełnie innego miejsca, niż zamierzałeś dotrzeć!