Tadżykistan – jeden z najbardziej niezbadanych krajów na świecie

Tadżykistan jest jednym z nowych, rozwijających się kierunków dla tych, którzy chcą odkrywać i cieszyć się naturą w jej najczystszej postaci. Tadżykistan, położony w Azji Środkowej, otoczony jest najwyższymi górami na świecie. A te górskie krajobrazy zachowały silne dziedzictwo historyczne jako część słynnego Jedwabnego Szlaku. Z myślą o tych, którzy szukają wyzwań i chcą wtopić się w lokalną kulturę, przedstawiamy wybór najlepszych opcji zwiedzania Tadżykistanu, jednego z najbardziej niezbadanych krajów na świecie.

Duszanbe, stolica Tadżykistanu

Stolica kraju, Duszanbe, jeszcze 100 lat temu była małą wioską pasterską. Ale od czasu otwarcia kolei w 1929 roku miasto stało się nowoczesnym miastem Azji Środkowej. Jest to główny ośrodek przemysłowy Tadżykistanu, głównie dlatego, że znajdują się tu najlepsze fabryki przetwarzające jedwab i bawełnę.

Oprócz tego, że miasto stanowi wyraźny kontrast w stosunku do pozostałych miast kraju, posiada ono wszelkie udogodnienia i wiele interesujących muzeów. Do najważniejszych z nich należą Muzeum Etnograficzne, Muzeum Narodowe i Muzeum Gurminj. W tym ostatnim znajduje się ciekawa kolekcja starych instrumentów muzycznych

Zwiedzanie regionu Pamir

Krajobraz Pamiru wyróżnia się na tle reszty kraju. Znajdują się tu wysokie góry, rzeki i małe wioski z dużymi obszarami uprawnymi. Na wyższych wysokościach, gdzie zalecamy jazdę samochodem lub trekking, znajduje się wspaniała dolina Pamiru. Można tu zobaczyć pasterzy pędzących swoje stada słynnych jaków.

Warto też odwiedzić tradycyjną wioskę Jizeu. Do wioski, do której nie prowadzi droga, można dostać się przez wiszący most na rzece. Mimo że most nie jest zbyt bezpieczny, zapewnia adrenalinę, której poszukują poszukiwacze przygód, i nagradza ich możliwością zobaczenia obszaru, który jest ledwie połączony z cywilizacją.

Pamir, który po upadku Związku Radzieckiego został praktycznie opuszczony słynie z tego, że jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. Droga jest nieutwardzona, dlatego warto zaplanować trasę samochodem terenowym, aby cieszyć się wrażeniami i krajobrazami.

Zwiedzanie regionu Penjikent

Penjikent znajduje się tuż za stolicą. Można tam zwiedzić pozostałości starożytnego miasta Penjikent, znanego jako Pompeje Azji Środkowej.

W pozostałościach archeologicznych zwiedzający mogą zobaczyć freski przedstawiające codzienne zajęcia starożytnych mieszkańców. Ruiny pałacu są również dobrze zachowane. Niedaleko znajdują się dwie kapliczki, ośrodki pielgrzymkowe dla wielu Tadżyków.

One thought on “Tadżykistan – jeden z najbardziej niezbadanych krajów na świecie

Dodaj komentarz