Często mówi się o czerwonych flagach w relacjach. To bardzo popularne określenie, o którym warto dowiedzieć się jak najwięcej. Sporo osób nie wie, że to właśnie one powinny dawać do myślenia o obecnym lub potencjalnym partnerze, mają też tendencję do ignorowania ich, bo nie znają jeszcze dobrze danego człowieka i nie chcą go od razu skreślać. Tymczasem można zaoszczędzić sobie sporo czasu, słuchając swojej intuicji i wyłapując najbardziej rzucające się w oczy czerwone flagi.
Czerwone flagi ostrzegają przed niebezpieczeństwem
Czerwona flaga to określenie używane zamiennie do ostrzeżenia albo sygnału alarmowego. W kontekście relacji romantycznych oznacza zachowanie, które powinno wzbudzać wątpliwości i kwestionować dobre intencje drugiej osoby. Zazwyczaj pojawia się już na początku związku albo jeszcze przed jego oficjalnym rozpoczęciem, chociaż bywa wtedy bardzo subtelna. Co ważne, dla każdej osoby czerwone flagi mogą być inne. Nie można stwierdzić, że jakieś zachowanie jest obiektywnie toksyczne albo może zaszkodzić w przyszłości. W ocenie trzeba zdać się w pełni na swoją intuicję i podpowiedzi rzucane przez inne osoby ze swojego środowiska.
Najpopularniejsze czerwone flagi
Najpoważniejsze czerwone flagi to stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej. Ale nie są one najczęściej występujące. Zazwyczaj zachowania niewłaściwe są lekkie i sprawdzają granice danej osoby. Często można spotkać się z narzekaniem na swoich byłych partnerów, niedopuszczeniem możliwości spędzania czasu osobno lub z innymi znajomymi oraz oczernianiem innych bliskich osób. Czerwone flagi to te zachowania, które wprawiają w zakłopotanie albo budzą wewnętrzny sprzeciw. Nie muszą wcale wywoływać faktycznej krzywdy, żeby być alarmujące. Wiele toksycznych osób w ogóle nie sięga po przemoc, a mimo to wpływa negatywnie na swojego partnera.
Jak postępować po wykryciu czerwonej flagi?
Nie ma jednej konkretnej drogi w takim wypadku. Najmądrzej byłoby porozmawiać z daną osobą i wytłumaczyć jej, gdzie jest problem. Potem trzeba obserwować jej zachowanie. Jeśli mimo zwrócenia uwagi dalej zachowuje się w podobny sposób albo stara się przełamywać kolejne granice, to znak, że relację należy zakończyć. Jednak jeżeli dana osoba się pilnuje i stara nie wracać do toksycznych zachowań, można przyjąć to za dobrą monetę. Inaczej jest w przypadku zachowań przemocowych. Jeśli partner lub partnerka regularnie sięga po przemoc, relację należy zakończyć jak najszybciej, żeby nie dopuścić do zrobienia sobie poważnej krzywdy.