Jak poruszać się po Hongkongu?

Chociaż dla wielu osób poruszanie się po jednym z największych chińskich miast może wydawać się skomplikowane, postaramy się rozwiać te wątpliwości, omawiając wszystkie dostępne środki transportu.

Pierwszą radą jest porzucenie opcji wypożyczenia samochodu i poruszanie się po mieście środkami transportu publicznego, zarówno w mieście, jak i poza nim. Hongkong posiada sieć transportową zaprojektowaną w taki sposób, aby turyści mogli łatwo i szybko dotrzeć do każdej atrakcji miasta w przystępnej cenie.

Poruszanie się po Hongkongu: transport publiczny

Jak wspomniano powyżej, Hongkong ma jedną z najbardziej efektywnych usług transportu publicznego na świecie. Łatwość, jakość usług i niskie ceny sprawiają, że coraz częściej korzysta się z tego rodzaju transportu.

Metro

Zaczynijmy od omówienia sieci podziemnej metra, zwanej również MTR. Jest to najlepszy sposób na poruszanie się po Hongkongu. Sieć składa się z dziesięciu linii, obejmujących cały obszar metropolitalny, w tym lotnisko.

Warto również wiedzieć, że wiele przystanków oferowanych przez różne linie metra pokrywa się z głównymi punktami zainteresowania w mieście. Można też kupić bilet MRT Tourist Day Pass. Dzięki tej karcie można podróżować po całym mieście bez ograniczeń za mniej niż 50 złotych za jeden dzień.

Innym popularnym sposobem poruszania się po Hongkongu jest tramwaj, zarówno ze względu na klasyczny wygląd, jak i niskie ceny. Bilet na tramwaj kosztuje nie więcej niż 1,50 zł.

Podróżowanie autobusem, promem lub kolejką linową

Inną możliwością poruszania się po Hongkongu jest autobus. Są one dwupokładowe, co czyni je atrakcyjnymi dla turystów, a ponadto są tanie. Jedyną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że zawsze trzeba zapłacić dokładną kwotę za korzystanie z nich, więc może to być nieco kłopotliwe.

Prom jest wygodnym środkiem transportu do odwiedzenia wysp wokół Hongkongu. Najbardziej cenioną przez podróżnych firmą jest Star Ferry, która oprócz kilku połączeń oferuje możliwość podziwiania na pokładzie panoramy miasta.

Na koniec należy wspomnieć o słynnej kolejce linowej w Hongkongu. Prowadzi na Victoria Peak, najwyższy punkt w mieście. Czynna jest od 5.00 do 20.30, po wjeździe na szczyt góry można podziwiać wyjątkowe widoki na całą metropolię.