Udar słoneczny, znany również jako udar cieplny, to stan, w którym ciało zaczyna się przegrzewać w wyniku wystawienia na działanie skrajnych temperatur. Jeśli nie jest natychmiast leczony, może być śmiertelny. Aby zapobiec udarowi słonecznemu, ważne jest nawadnianie organizmu i noszenie luźnej odzieży, a także szukanie cienia, gdy temperatura wzrasta.
Co to jest udar słoneczny?
Udar słoneczny, znany również jako wyczerpanie cieplne, to stan, który występuje, gdy organizm nie jest w stanie regulować swojej temperatury. Udar cieplny jest poważniejszą formą udaru słonecznego, w którym temperatura ciała gwałtownie wzrasta i organizm nie jest w stanie odpowiednio się ochłodzić.
Oba te stany mogą prowadzić do śmierci, jeśli nie są natychmiast leczone.
Objawy udaru słonecznego
Następujące objawy mogą wskazywać na udar słoneczny:
- ból głowy
- nudności i wymioty
- zawroty głowy lub dezorientacja
- osłabienie lub zmęczenie
- drażliwość i niepokój
- przyspieszone bicie serca (tachykardia) lub nieregularne bicie serca (arytmia)
Objawy udaru słonecznego występują zwykle po dłuższym przebywaniu na słońcu. Obszar zaczerwienionej skóry może obejmować duże powierzchnie twarzy, głowy i szyi, ramion, barków i pleców, a także inne części ciała, które były wystawione na działanie promieni słonecznych.
Zapobieganie udarowi słonecznemu
Udar słoneczny, znany również jako udar cieplny, jest spowodowany długotrwałym przebywaniem w skrajnie wysokiej temperaturze. Może on zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Udaru słonecznego może doznać każdy, ale niektóre osoby są bardziej narażone na ryzyko niż inne. Najbardziej narażone są dzieci poniżej piątego roku życia, osoby starsze powyżej 65 roku życia oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca lub choroby serca.
Aby zmniejszyć ryzyko udaru słonecznego:
- utrzymywać odpowiednie nawodnienie, pijąc dużo wody przed wyjściem na zewnątrz i podczas przebywania w upale.
- Należy nosić luźne, bawełniane ubrania, które w miarę możliwości chronią skórę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (w razie potrzeby należy nakryć się kapeluszem).
- Należy szukać cienia między godziną 10 a 16, aby nie przegrzać się na zewnątrz lub w pomieszczeniach w tych godzinach. W miarę możliwości należy unikać wychodzenia na zewnątrz w tym czasie!
Leczenie udaru słonecznego
Leczenie udaru słonecznego polega na zapobieganiu mu w pierwszej kolejności. Leczenie obejmuje:
- Zwrócenie się o pomoc do lekarza.
- Nawodnienie organizmu poprzez picie dużej ilości wody, soku lub napojów dla sportowców. Unikać alkoholu i kofeiny, ponieważ mogą one pogorszyć samopoczucie.
- Zażycie środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, aby zmniejszyć temperaturę i ból głowy. (Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy zawsze dokładnie przeczytać instrukcję na opakowaniu).
- Odpoczywać do czasu poprawy samopoczucia i unikać alkoholu, kofeiny, palenia tytoniu i forsownych ćwiczeń przez co najmniej 24 godziny po udarze słonecznym, aby nie doprowadzić do kolejnego ataku przez przemęczenie.
Przedstawiliśmy kilka wskazówek, jak zapobiegać udarom słonecznym. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że jeśli czujesz się zmęczony lub osłabiony, natychmiast wejdź do domu i nawodnij organizm. Noś luźne ubrania i szukaj cienia, gdy temperatura wzrośnie. Ważne jest także, aby unikać alkoholu, kofeiny i intensywnego wysiłku fizycznego, gdy słońce jest na zewnątrz. Należy unikać łóżek opalających, a także wszelkich ekspozycji, które mogą prowadzić do poparzenia lub zapalenia skóry. Wreszcie, należy robić przerwy w przebywaniu na słońcu, w razie potrzeby stosując filtry przeciwsłoneczne!